Otvorene prijave za 55. zagrebački salon : Puls trenutka ili što vas pokreće

55. zagrebački salon održava se od 24. lipnja do 14. srpnja u Tehničkom muzeju Nikola Tesla i Galeriji ULUPUH. Ovogodišnja tema je Puls trenutka ili što vas pokreće, a rok prijave je 8. lipanj 2020. (do ponoći). Prijave se zaprimaju bez kotizacije.

Zbog pandemije COVID-a 19, bili smo u nemogućnosti izaći s prijavnicom u roku koji je bio prvotno predviđen. Tomu se priključila i naša zagrebačka elementarna tragedija u vidu potresa koji je zaustavio i usporio sva naša nastojanja da veliku izložbu primijenjene umjetnosti i dizajna zamijenimo velikim virtualnim događanjem. U trenu kada smo krenuli u realizaciju objave natječaja  za izložbu u virtualnom obliku, došlo je do djelomičnog ukidanja ograničenja kretanja, rada i boravka izvan ograničenih područja.

Stoga s malim kašnjenjem spremamo i objavljujemo natječaj za izložbu koja će biti realizirana u prostoru Tehničkog muzeja Nikola Tesla  i Galerije Ulupuh (galerija je u kojoj su u međuvremenu potpuno  popravljena oštećenja od potresa i koja  sada nosi zelenu oznaku- uporabljivo), a virtualnom izložbom  u prostoru Muzeja Mimara koji je u potresu jako stradao, ali koji nam je i dalje virtualni partner.

Također će se online programima, projektima, predavanjima virtualno upotpuniti program 55ZS-a koji se neće moći realizirati u fizičkom obliku.

Zagrebački salon, kojeg je 1965. utemeljila Skupština grada Zagreba, renomirana je nacionalna izložba recentnih likovnih ostvarenja – godišnja smotra suvremenog umjetničkog stvaralaštva posvećena naizmjence vizualnim umjetnostima, arhitekturi i urbanizmu, odnosno primijenjenim umjetnostima i dizajnu.

Središnja tema ovogodišnjeg Salona posvećenog primijenjenim umjetnostima i dizajnu je Puls trenutka ili što vas pokreće.

'Kako se rijetko dogodi da umjetnici generacijski ili unutar tri do pet godina sami profiliraju neki stilsko-tematski pravac ili fenomen, zamislila sam jednu vrstu anti-koncepcije koja nije stroga, teoretski rigidna i usko usmjerena; nisam, naime, pristaša forsiranog usmjeravanja umjetnika u rigidne kustoske koncepcije koje najčešće izostavljaju mnogo odličnih umjetnika, posebice ako se uzme u obzir kako je Salon fleksibilan presjek trogodišnjeg stvaralaštva najboljih umjetnika u svojim sekcijama i afinitetima.

Stoga bih u svojoj koncepciji željela da se umjetnici vrate ishodištima vlastita umjetničkog stvaranja, onomu što ih pokreće, onomu radi čega su se uopće odlučili profesionalno baviti umjetnošću. Drugim riječima, tražimo odgovore na pitanje zašto su se uopće počeli baviti umjetnošću / odlučili se za taj poziv / zašto misle da su upravo njihova djela potrebna našem okruženju / društvu.

Smatram kako treba 'oljuštiti' slojeve do geneze onoga što umjetnike pokreće jer svaki umjetnik zna što osjeća i što ga motivira u stvaranju, kroz činjenicu kako mnogi umjetnici svoje radove osmisle i naprave često vrlo brzo, „u dahu“, kroz snažan emotivno-intelektualni impuls ili u svoj rad prenose reakciju na vanjske događaje, situacije i podražaje – bilo da je to njihova privatna i intimna sfera ili pobuna i revolt protiv određenih razina stvarnosti i svakodnevice. Tu se otvara mogućnost i da umjetnici kroz radove progovore i o nedostatku motivacije, potrebe da rade samo kako bi preživjeli, krizama u stvaralaštvu (radim zato jer moram / gubitak inspiracije / moja umjetnost više nije potrebna, ali ne znam drugačije funkcionirati prema van) ili da potvrde tezu kako je njihov rad produžetak i neodvojiv nastavak njihove osobnosti.

Dopuštamo i da umjetnici u naslovima djela naglase te različite aspekte stvaralaštva, vlastitih dvojbi ili potpunog ispunjenja sebe kroz odabrani umjetnički poziv.' autorica koncepcije i kustosica: Iva Körbler

Više