Arhitektura Jugoslavije u razdoblju 1948-1980.

Arhitektura Jugoslavije u razdoblju 1948-1980.

Predavanje Martina Stierlija, glavnog kustosa odjela arhitekture i dizajna Muzeja moderne umjetnosti (MoMA) u New Yorku, pod nazivom 'Toward a Concrete Utopia - Arhitektura Jugoslavije u razdoblju 1948-1980. izložena u Muzeju moderne umjetnosti: Postskriptum' održava se 15. svibnja u Velikoj dvorani Arhitektonskog fakulteta, s početkom u 19 sti. Uvod u predavanje i diskusiju moderirat će Maroje Mrduljaš.

'Izložba 'Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980' održala se u Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku od srpnja 2018. do siječnja 2019. godine. U predavanju će je kustos Martino Stierli smjestiti u širi kontekst arhitektonskih izložbi u MoMAi, te se osvrnuti na ulogu te izložbe kao alata za kritičku reviziju kanona moderne arhitekture.

Regija južnog dijela Srednje Europe i Balkana se, iz zapadne perspektive, dugo smatrala tek rubno povezana s modernističkim projektom. Povjesničarka Maria Todorova pokazala je kako su u zapadnoj umjetnosti, književnosti i kulturi države bivše Jugoslavije smatrane i prikazivane kao europsko unutarnje 'drugo'. Međutim, sustavnim pregledom produkcije i mreža razmjene arhitekata koji su djelovali u Jugoslaviji u razdoblju od 1948. do 1980. godine, stvara se posve drugačija slika.
 

Nadalje, predavanje će se osvrnuti na praksu kuriranja kao istraživanja. Izložba kao što je 'Toward a Concrete Utopia' oslanja se ne samo na temeljito istraživanje arhiva, već i na kritičke doprinose velikog broja stručnjaka specifičnih područja koji zajednički komuniciraju nedovoljno priznato arhitektonsko djelo širokoj međunarodnoj publici.' MartinoStierli
 

Broj posjetitelja je ograničen. Stoga vas najljubaznije molimo da vaš dolazak potvrdite mailom na adresu andrea@filipovic-advisory.com u najkraćem mogućem roku.