Studij dizajna
Studij dizajna formiran je 1989. g. kao interdisciplinarni i interfakultetski studij kojeg su suosnivači 8 sastavnica Sveučilišta u Zagrebu: Akademija likovnih umjetnosti, Arhitektonski fakultet, Ekonomski fakultet, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Filozofski fakultet, Šumarski fakultet, Tehnološki fakultet i Viša grafička škola.
Od uvođenja "bolonjskog" sustava 2005., Studij dizajna izvodi sveučilišni prijediplomski i diplomski studij Dizajna. Studijski program obuhvaća dva osnovna usmjerenja: industrijski dizajn i dizajn vizualnih komunikacija. Studij je u umjetničkom području i interdisciplinaran u pristupu, što se ostvaruje povezivanjem umjetničke sinteze s kritičkom analizom te uvidima iz različitih područja znanosti.
Godišnjak Studija dizajna donosi sveobuhvatan pregled svih nastavnih i vannastavnih aktivnosti studenata i nastavnika.
Misija
Studij dizajna educira odgovorne i etički proaktivne kreativne profesionalce koji su osposobljeni projektirati predmete, sustave predmeta, vizualne komunikacije u analognom i digitalnom tehničkom okruženju. Alumni Studija dizajna danas čine osnovu profesije u Hrvatskoj, a svojim kreativnom radom utjecali su izrazito na društveni i kulturni ambijent u lokalnoj sredini, što je potvrđeno i brojnim nagradama, u zemlji i u inozemstvu. Studij dizajna nudi programe u području industrijski dizajn i dizajn vizualnih komunikacija na sveučilišnom prijediplomskom i diplomskom studiju.
Galerija Studija dizajna
Galerija Studija dizajna ima jedinstveni karakter koji objedinjuje izlagačku i edukativnu djelatnost, dajući priliku da se šira javnost upozna s kreativnim pedagoškim procesima i njihovim rezultatima te služi kao poticaj budućim dizajnerima da već u ranoj fazi svoga stvaranja izlažu za stvarnu publiku, kako za stručnu tako i za širu javnost. Galerija svojim izložbama obuhvaća studentske radove nastale u različitim fazama obrazovnog procesa te aktere koji u njemu sudjeluju; studente i njihove mentore. Neke od izložbi obuhvaćaju radove nastale u sklopu semestralnih zadataka na kojima se publici otkrivaju konkretne projektne teme na specifičnim predmetima (projektiranje Vizualne komunikacije, projektiranje Industrijski dizajn, Tipografija, Fotografija itd.). Izlaganje je i svojevrsna priprema budućih dizajnera za javno djelovanje, sa svim odgovornostima i rizicima koje ono podrazumijeva. Komunikacija s publikom, kolegama i stručnom javnosti studentima daje drugačiju perspektivu na vlastiti rad, ali i ulogu dizajnera u kulturi, društvu i na tržištu.
Galerija Studija dizajna u novom prostoru djeluje od 2020. godine, upravo kada smo i proslavili 30 godina Studija. Sjećanje na početke stvaranja Studija dizajna ujedno je i sjećanje na turbulentno vrijeme kasnih 80-ih, čiji su društveni, kulturni i politički procesi bitno utjecali na definiranje dizajna kao struke; zašto su dizajneri potrebni društvu, industriji, kulturi, kako oblikovati program koji do tad u našoj praksi nije postojao, te kako se sve navedeno mijenjalo kroz tranziciju širih razmjera.
Izložbeni je program uz vlastita sredstva, financiran od Grada Zagreba i Ministarstva Kulture Republike Hrvatske. U novoj Galeriji Studija dizajna je do sada održano više od 30 izložbi.
- IZLOŽBE - izbor
Izložba: Mali dućan (komunikacija) & Type and Craft
Izložba Nike Pavlinek - "Postav za skriveno"
elektromagnetizmi
Ima li budućnost reprizu? Interijer 1990-2015
Izložba Susreti
Poštanske marke na temu ‘Plastični otpad u moru’
Lämpa dump - pop-up izložba rasvjetnih tijela
1:1
Izložba Papirnate ideje
Jel piše? - izložba radova nastalih na kolegiju Pismo i tipografija
Dizajner/Ilustrator
ISHODIŠTA Dizajn vizualnih komunikacija za neposrednu okolinu / mjesta porijekla
Spektar – fotografska izložba studenata 3. preddiplomske godine
Sustav - studentska izložba
Rozeta znanja
Izložba svjetiljki s radionice Svjetleći karton
Dizajn vizualnih komunikacija Hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije 2020. godine
Prototipna radionica Studija dizajna
Prototipna radionica Studija dizajna namijenjena je ispitivanju i realizaciji ideja kroz fizičke modele različitih vrsta i mjerila. Studente se od najranijih faza potiče da ispituju svoja razmišljanja kroz iskustvo; od određivanja gabarita i forme, provjere ergonomije pa sve do dorade detalja, spojeva, obrade, teksture.
Različiti tipovi modela otkrivaju različite aspekte projektnih rješenja. Kroz njih studenti stječu iskustvo transponiranja određene zamisli iz skice u opipljivu stvarnost, uče se važnosti precizne izrade tehničke dokumentacije, odabiru izvedbe, fizičkim karakteristikama materijala, njihovim mogućnostima i ograničenjima.
Za izradu modela studenti se mogu koristiti osnovnim ručnim i električnim alatima, CNC laserskim rezačem, CNC glodalicom i 3D printerima.