Oaza na Studiju dizajna

U srijedu, 21. listopada, kolektiv Oaza održat će online predavanje, s početkom u 11 sati. Poslušajte što će autorice reći o odnosu dizajna i susjedstva, neformalnom obrazovanju, odnosu prema tradiciji te brojnim drugim temama. Link za online predavanje: https://meet.google.com/ckf-axqg-djx 

Kolektiv Oaza (Nina Bačun, Ivana Borovnjak, Roberta Bratović, Tina Ivezić, Maja Kolar i Maša Poljanec) proizašao je iz dugogodišnje suradnje u području dizajna između šest autorica, a formalno djeluje od 2014. godine kao Umjetnička organizacija Oaza. Autorice povezuje istraživački pristup radu, kao i kontinuirani angažman na projektima nezavisne kulturne scene, kako samostalno, tako i u manjim timovima.

Uz nekoliko značajnijih samoiniciranih projekata od osnutka kolektiva (‘Made in’, ‘S ruke na ruku’, ‘Oaza Books’ izdavaštvo: ‘aBook’, ‘oBook’, ‘Oaza&Sons’, ‘Dizajnerice: kontekst, produkcija, utjecaji 1930 — 1980’, ‘Forum za budući muzej’), autorice rade na projektima iz područja vizualnih komunikacija; kustoskim koncepcijama; istraživačkim projektima u području dizajna; dizajnu predmeta, usluga, scenarija i doživljaja te kazališnim scenografijama. Predstavljene su i nagrađivane na domaćim i međunarodnim izložbama. Oazine samoinicirane i naručene interdisciplinarne i kros-disciplinarne projekte iz područja dizajna, dizajnerskog istraživanja, kritičkog i socijalnog dizajna i umjetnosti, te neformalne edukacije, karakteriziraju participativnost, inkluzivnost i angažiranost.

Od osnivanja kolektiva, članice djeluju samostalno ili u manjim timovima, rade u različitim medijima i eksperimentiraju s izlagačkim formatima i načinima predstavljanja projekata javnosti, služeći se radnom metodologijom koja u fokusu ima kreativni proces s kritičkim odmakom te uspostavlja nove odnose unutar radnih, edukativnih i institucionalnih struktura.

Predavanje će se baviti interesnim područjima kolektiva OAZA koji su se isprofilirali zajedničkim djelovanjem autorica;
1) Pozicija dizajna, umjetnosti i obrta u kontekstu suvremene proizvodnje (projekt MADE IN);
2) Dizajn kao strateški alat u građenju zajednice (projekt Old School Ilica);
3) Arhiv dizajna (projekt Dizajnerice: kontekst, produkcija, utjecaji 1930 — 1980;
4) Izdavačka djelatnost Oaza Books (3 edicije: abook, obook, oaza&sons);
5) Reinterpretacija tradicijskih znanja i vještina u kontekstu suvremenih tehnologija (projekt S ruke na ruku: konceptualni dizajn)
6) Neformalna edukacija (edukativni programi u području dizajna i umjetnosti, najčešće u formi radionica i izlaganja, u suradnji s različitim profilima suradnika).