Održana međunarodna ljetna škola Novi europski Bauhaus i nove tehnologije / Interijer +

U organizaciji Arhitektonskog fakulteta - Odsjek studij dizajna i Akademije likovnih umjetnosti iz Ljubljane u Motovunu je od 18. – 23. kolovoza 2024. god. održana međunarodna ljetna škola Novi europski Bauhaus i nove tehnologije / Interijer +.

Nastavnici /AF-SD/ koji su sudjelovali u ljetnoj školi kao voditelji su doc. art. Andrea Hercog, pred. dr. art. Ivana Knez, doc. dr. sc. Alan Kostrenčić, a kao gosti predavači i kritičari izv. prof. mr. sc. Ivana Fabrio, prof. dr. sc. Mia Roth Čerina i prof. dr. sc. Idis Turato. S ALUO su sudjelovali kao voditelji izr. prof. Primož Jeza, izr. prof. Rok Kuhar, štud. arh. Nika Bronič, a kao predavač i gost kritičar Katjuša Kranjc i prof. Boštjan Vuga. Ovaj interdisciplinarni tim hrvatskih i slovenskih dizajnera, arhitekata, umjetnika, profesora sa studentima je istraživao temu interijera kao fluidne zone, koja se danas više bavi mjerilom i aspektima odnosa čovjeka i fizičke okoline nego razlikom interijer/eksterijer. U sklopu ljetne škole održana je intenzivna jednodnevna radionica pod vodstvom slovenskog AI stručnjaka Luke Tišlera, kao i okrugli stol o edukaciji i transdisciplinarnom pristupu proširenom polju interijera. 

Polaznici ljetne škole su /AF-SD/ Dora Čičin-Šain, Edo Rapaić, Rudolf Zver, Ana Maria Milić, Nikola Toplek, Bruno Žganjer Šram; /ALUO-AF/ Marija Budec Staničić, Anže Ceglar, Gal Grobovšek, Nikolaj Srdić Kranjc, Iza Oblak. Zadatak je bio istražiti odabrane lokacije u Motovunu parazitskim strukturama koje "inficiraju"- modificiraju prostore te vrijedne urbane cjeline. Odlika takvog prostornog pristupa je preobrazba postojećih prostora koje  „oživljava“ dodajući im nove strukturne, programske i iskustvene značajke. Premda se kao grad razvija u kontinuitetu kroz niz stoljeća, mjerilo grada Motovuna odgovara ovećoj suvremenoj građevini složene namjene, a njegovi eksterijeri funkcioniraju kao interijeri komunikacijskih i javnih prostora koji integriraju njene dijelove u cjelinu. Predložene intervencije, smještene u eksterijeru, odnose se na širok raspon "dodataka" postojećem izgrađenom i neizgrađenom prostoru i razmatraju njegovu novu upotrebu. Istraživanje in-situ raznih socio-kulturnih konteksta odabranih lokacija doprinos je relevantnosti predloženih rješenja te njihovom mogućem učinku i doprinosu novim oblicima suživota u zajednici. U sam kreativni proces bilo je uključeno istraživanje platformi i alata u cilju primjene i konceptualizacije AI tehnologije kao istraživačko-kreativne metodologije. Uz pozitivne rezultate u procesu, problematizirane su njene zapreke i kontradikcije. 

Ljetna škola bit će predstavljena izložbom u Galeriji SD-a u ak. god. 24./25. te popratnom publikacijom.