Studij dizajna na ZGDW - Radikalno promišljanje dizajnerske prakse: Oskudica kao katalizator kreativnosti

Studij dizajna i ove godine gostuje na Zagreb Design Week-u koji će se održati od 25. do 29. rujna 2024. u Jadran filmu. Svečano otvorenje održat će se u srijedu, 25. rujna 2024. od 18.00–18.30 u Jadran filmu.

Lokacija: Jadran film
Ul.Rudolfa Kolaka 12
10000 Zagreb    

Vrijeme:
25. - 29. 09. 2024.
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H

O XI. Zagreb Design Week-u
Ovogodišnja tema je "Breaking the Glass Ceiling", a država partner Italija. Kultni filmski studiji u Dubravi ugostit će najveće hrvatsko događanje za dizajn. Novouređena lokacija za događanja sastoji se od kompleksa zgrada izgrađenih 1950-tih. U njima će se smjestiti izložba finalista ZGDW AWARD, izložba fakulteta i škola, market, instalacije i dr. ZGDW 2024 ugostit će sedam međunarodnih izložbi iz Italije, Španjolske, SAD-a, Čilea i Meksika. Pozornica u parku mjesto je održavanja predavanja, projekcija i koncerata. Ulaz na sva događanja je slobodan!

Program ZGDW 2024

Studij dizajna na XI. ZGDW s izložbom: Radikalno promišljanje dizajnerske prakse: Oskudica kao katalizator kreativnosti

Sve češće svjedočimo geopolitičkim, ekološkim i ekonomskim promjenama koje zahtijevaju temeljito preispitivanje svrhe dizajnerskog djelovanja. Ekološka kriza, praćena različitim lokalnim i globalnim katastrofama, izrazito utječe na naše psiho-fizičko zdravlje i socijalnu (ne)pravdu te nosi sa sobom niz drugih posljedica. Ipak, posljednja su dva desetljeća donijela i pozitivne promjene putem društvenih inovacija i „open-source”  platformi koje povezuju i nude na korištenje različita znanje i vještine.

Ovi fenomeni, pod pritiskom nužnosti, postupno preoblikuju „stari svijet”. Pokazuju da krize mogu potaknuti i radikalne pozitivne pomake. U toj novoj, održivoj paradigmi profesionalnog djelovanja, dizajneri postaju akteri u stvaranju novih društvenih temelja istinski kvalitetnog života. Redefiniranje naših navika i metoda proizvodnje usmjerenih ka društvenoj i ekološkoj održivosti, istiskuje težnje za generiranjem potrošnje i profita. Dizajn se unutar takvih društveno-ekonomskih i političkih paradigmi temelji na razumijevanju međusobne povezanosti društvenih, ekonomskih, političkih i prirodnih sustava.

Na tim je pretpostavkama postavljen zadatak u sklopu predmeta Projektiranje – industrijski dizajn 4, na Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Cilj zadatka bio je osmisliti i samostalno izraditi predmet prilagođen osobi ili ciljnoj skupini prema vlastitom izboru. Tipologija predmeta nije unaprijed zadana, a njegovi su oblik i značenje prilagođeni odabranom materijalu i detektiranim specifičnim potrebama osobe ili ciljne skupine za koju se projektiralo.

Istraživački proces uključio je kritičku analizu okruženja, postojeće predmetne okoline, aktivnosti, situacija i potreba. Mapirane su lokalno dostupne tehnologije i materijali, a završna izrada slijedila je principe „Uradi sam” pokreta.

Sudionici:
Kolegij: Projektiranje – industrijski dizajn 4

Naziv rada: Skrivalice
Mentorica: doc. art. Andrea Hercog
Asistentica: asist. Nataša Njegovanović
Student: Petar Cherchi

Naziv rada: Sistem organizacije
Mentorica: doc. art. Andrea Hercog
Asistentica: asist. Nataša Njegovanović
Student: Petar Grđan

Naziv rada: WM 4070
Mentorica: doc. art. Andrea Hercog
Asistentica: asist. Nataša Njegovanović
Student: Tomislav Kadić

Naziv rada: Stalak za gitaru i pojačalo
Mentorica: izv. prof. art, mr. sc. Ivana Fabrio
Asistentica: asist. Nina Bačun
Studentica: Beata Kopčić

Naziv rada: Interpretacija vitrine
Mentorica: izv. prof. art, mr. sc. Ivana Fabrio
Asistentica: asist. Nina Bačun
Studentica: Marta Pinjušić

Naziv rada: Stolica za vježbanje
Mentorica: izv. prof. art, mr. sc. Ivana Fabrio
Asistentica: asist. Nina Bačun
Studentica: Lana Veble

Dizajn postava:
Tomislav Kadić
Petar Cherchi
asist. Nataša Njegovanović

Grafičko oblikovanje:
asist. Nina Bačun

Fotografija:
pred. Pavel Posavec


Izlagači:
Petar Cherchi
Petar Grđan
Tomislav Kadić
Beata Kopčić
Marta Pinjušić
Lana Veble

Mentori prikazanih radova:
izv. prof. art. mr. sc. Ivana Fabrio
doc. art. Andrea Hercog
asist. Nina Bačun
asist. Nataša Njegovanović